Invigning Cykelleden Skåne

3 jun 10:00

Stora torg Eslöv

Invigning Cykelleden Skåne

Den 3 juni firas Cykelns Dag, World Bicycle Day, världen över. Dagen instiftades av FN 2018 och målet med Cykelns Dag är att hylla cyklingens sociala, ekonomiska och miljömässiga fördelar, men också en dag att sprida cykelglädje och inspirera fler till att cykla.

I Eslöv firar vi med vi dagen med att inviga Cykelleden Skåne, en nya regional cykelled för rekreation och turism. Cykelleden utgörs av över 50 mil magisk cykelled i vår region som skapar en attraktiv destination för alla som älskar att cykla!

Aktiviteter

Familjedag med cykeltema med ett brett utbud av spännande aktiviteter för både små och stora samt musikunderhållning av Mamma Måd.

  • Klockan 10-14 Föreningar, utställare och kommunrepresentanter finns på plats med aktiviteter och fika. Det blir: cykelhinderbana för barn, utdelning av ballonger till alla barn, barn kan pimpa sin cykel, testa att cykla på en elcykel, göra cykelquiz och vinna fina priser, information om Cykelleden Skåne, information om alla pågående cykelprojekt i Eslövs kommun, och olika cykelprojekt som går att ansluta sig till.
  • Klockan 12 invigs Cykelleden Skåne av Johan Andersson och Chatarina Malmborg, kommunalråd i Eslövs kommun.
  • Klockan 12.15 Följ med och cykla en sträcka av Cykelleden Skåne etapp 103, tillsammans med kommunalråd och Eslövs Cykelklubb. Ingen föranmälan, ta med egen cykel.
  • Klockan 13 Konsert med Mamma Måd

En fullspäckad dag för att främja cyklingen i Eslövs kommun.

Välkomna!

  • Ålder
  • Upp till 150 år
  • Stora torg
  • Stora torg
  • 241 30
  • Eslöv
  • Vuxen: Gratis
  • Barn: Gratis
  • 3 juni 2023, 10:00 - 14:00

Translate

You can use Google Translate to translate the contents of eslov.se. To do that, select the language you would like to translate into in the list below.

Please bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.

Close popup window